Jak skleić metal z metalem? Spawanie nie jest wcale jedyną możliwością. Epoksydowy klej do metalu to znacznie nowocześniejsze i prostsze rozwiązanie. Jak działa taki klej? Sprawdź i dowiedz się, jak szybko połączyć metalowe elementy.
Dlaczego warto łączyć elementy metalowe klejem?
Łączenie metalowych powierzchni może się odbywać na kilka sposobów. Jedną z popularniejszych metod jest spawanie, które wymaga jednak posiadania odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy. Inne rozwiązanie to zastosowanie śrub lub nitów. W tym przypadku niezbędne jest z kolei wiercenie, które osłabia konstrukcję oraz może przyczynić się do powstawania rdzy. Warto też pamiętać, że zarówno spawanie, jak i nity mogą zmienić wagę łączonych elementów.
Klej do metalu eliminuje wszystkie wady spawania i wiercenia. Jest lekki i łatwy w zastosowaniu. Nie wymaga również specjalistycznej wiedzy, sprzętu ani umiejętności. Odpowiednio dobrany produkt pomoże w ekspresowym połączeniu metalowych elementów, a także zapewnia trwały oraz estetyczny efekt.
Co to jest klej epoksydowy?
Naukowcy przez lata opracowywali sposoby na szybkie i bezproblemowe łączenie metali. Dlatego można spotkać się z różnymi rodzajami klejów. Jednym z najskuteczniejszych i najnowocześniejszych rozwiązań jest zaś klej epoksydowy. Co to takiego? Klej tego typu bazuje na właściwościach wytwarzanych syntetycznie żywic epoksydowych. Dzięki temu, że są one nietoksyczne, wykazują wysokie bezpieczeństwo stosowania.
Aby klej dobrze spełnił swoją funkcję, potrzebuje nie tylko żywicy, ale także utwardzacza (wchodzi z nim w reakcję chemiczną, zapewniając trwałe połączenie). Wyróżniamy w związku z tym dwa rodzaje klejów epoksydowych:
-
jednoskładnikowe – żywica i utwardzacz są już ze sobą wymieszane,
-
dwuskładnikowe – żywica i utwardzacz są w osobnych opakowaniach i wymagają wymieszania.
Dwuskładnikowy klej ma płynną konsystencję. Produkt utwardza się dopiero po wymieszaniu ze znajdującym się w drugiej tubce utwardzaczem, dlatego jest prosty w nakładaniu.
Zastosowanie kleju epoksydowego
Klej epoksydowy jest w stanie połączyć wiele typów metali, a także ich stopy i odlewy (m.in. żelazo, żeliwo, brąz, aluminium i mosiądz). Radzi sobie świetnie również z wieloma innymi surowcami, m.in.:
-
ceramiką,
-
porcelaną,
-
szkłem,
-
kamieniem,
-
drewnem i materiałami drewnopochodnymi,
-
betonem.
Połączenie uzyskane przy pomocy kleju epoksydowego nie przewodzi prądu. Cechuje się też wysoką odpornością na czynniki chemiczne (np. benzynę, olej i kwasy), uderzenia, wstrząsy, ścieranie oraz temperaturę. Dzięki temu klej znajduje zastosowanie w takich dziedzinach jak budownictwo, przemysł, elektronika i motoryzacja. Wykorzystasz go z powodzeniem także w naprawach domowych.
Jak używać epoksydowego kleju do metalu?
Co zrobić, aby łączenie przy pomocy kleju epoksydowego było jak najtrwalsze? Zadbaj o właściwe przygotowanie klejonych powierzchni. Należy je przede wszystkim oczyścić i odtłuścić. Jeśli masz nieco więcej czasu, warto też delikatnie zeszlifować elementy, wykorzystując np. papier ścierny. Wszystkie te czynności wpłyną na przyczepność kleju, zapewniając jeszcze lepszą trwałość.
Jak stosować klej epoksydowy? Zapoznaj się z instrukcją producenta i postępuj według zaleceń. W przypadku dwuskładnikowego kleju epoksydowego należy wycisnąć z tubek taką samą ilość preparatu, a następnie wymieszać do momentu uzyskania jednolitej masy (bez smug). Pamiętaj, aby przygotować tylko tyle kleju, ile potrzebujesz. Niewykorzystana mieszanka szybko zastygnie, więc nie będzie nadawać się do dalszego użytku.
Mieszankę przygotowaną z żywicy i utwardzacza należy nałożyć na jedną powierzchnię, a następnie mocno docisnąć do siebie klejone elementy. Upewnij się, że klejenie nie będzie trwać dłużej niż 30 minut (tyle wynosi zwykle żywotność kleju). Klejone powierzchnie trzeba unieruchomić na kilka minut. Czas utwardzania wynosi zwykle ok. 120 min.
Wytrzymały klej z „płynnym metalem”
Epoksydowy klej do metalu ma szerokie zastosowanie, a także cechuje się łatwością stosowania. Jak więc znaleźć odpowiedni produkt? Dwuskładnikowy klej do metalu Bostik Epoxy Fix Metal to świetny wybór. Produkt powstaje na bazie żywic epoksydowych i proszków metali („płynny metal”). Dlatego klej Bostik utwardza szybko i skutecznie, a także jest odporny na czynniki chemiczne oraz uszkodzenia. Sklejone przy jego pomocy powierzchnie można obrabiać mechanicznie i malować. To najlepszy dowód na to, że samodzielne naprawy nie muszą być skomplikowane.