dodane przez: admin | dnia: 19 września 2018 | komentarzy: Brak komentarzy

Pominięcie drewna w aranżacji ogrodu na rzecz elementów betonowych, było do niedawna czymś niepojętym. Ogród miał być przecież miejscem, w którym niepodzielnie dominuje zieleń.

Dziś podejście do betonu jako materiału dekoracyjnego uległo znacznej zmianie. Przestał on być tematem tabu, stając się równorzędną konkurencją dla innych tworzyw. Spróbujmy zainspirować się tym niezwykłym materiałem i wykorzystać go do aranżacji własnego, przydomowego ogródka.

Czy można zakochać się w betonie?

Ustalmy jedno. Beton architektoniczny w ogrodzie to nie jest zwykła wylewka, którą tak często możemy „podziwiać” na lokalnych, polskich blokowiskach. To, co go wyróżnia, to z pewnością ciekawa faktura, niesamowite wręcz efekty dekoracyjne i gładkość. Ponadto z betonu można wyczarować dosłownie wszystko i to nawet najbardziej różnorodne kształty. Poniżej kilka przykładów inspiracji, zawierających ciekawe rozwiązania z zakresu produktów dekoracyjnych, wykonanych z betonu architektonicznego.

Inspiracja 1: Donice

Betonowe donice prezentują się naprawdę pięknie. Ich naturalna surowość, połączona z bogactwem kwiatów i mnóstwem kolorów stanowi doskonałe połączenie, które nie potrzebuje żadnych, dodatkowych elementów dekoracyjnych.

Ponadto donice wykonane z betonu są bardzo praktyczne. Ich duży ciężar sprawia, że stabilnie utrzymują się one na powierzchni gruntu. Co więcej, oparcie się na betonie procentuje wieloletnią odpornością na oddziaływania zewnętrzne, również w postaci czynników pogodowych.

Betonowe donice nie zajmują zbyt wiele miejsca, toteż są montowane również na małych ogródkach, na których z różnych powodów nie można zainstalować innych, betonowych dodatków.

Inspiracja 2: Leżanki

Beton architektoniczny w ogrodzie można wykorzystać jako inspirację dla trwałej, przydomowej leżanki. Jej charakterystyczny, surowy kształt doskonale będzie łączył się z otaczającą zielenią. Na uwagę zasługują zwłaszcza projekty o zaokrąglonych kantach, które dzięki swoistej stylistycznej płynności, prezentują się bardzo łagodnie i ciekawie.

Leżanki to nie wszystko. Beton architektoniczny to doskonały pomysł na stworzenie ciekawych mebli ogrodowych, charakteryzujących się zwiększoną trwałością na czynniki zewnętrzne. Upstrzone tu i ówdzie, nie tylko nie będą dominować nad naturalną, dekoracyjną zielenią, ale staną się wręcz swoistą tajemnicą, którą można odkrywać dopiero w trakcie kolejnych minut spędzanych w ogrodzie.

Inspiracja 3: Schody

Schody betonowe w ogrodzie to ciekawa opcja dla osób, które kochają nowoczesne metody aranżacji ogrodów. Wykorzystanie w tym celu betonu architektonicznego pogłębia ten efekt, tworząc spójną, efektowną aranżację.

Schody ogrodowe wykonane z betonu architektonicznego mogą mieć dowolną formę. Mogą ułatwiać przejście pomiędzy poszczególnymi poziomami ogrodu, stanowić efektowne przejście do domu, bądź też ginąć wśród zarośli. Mogą mieć charakter klasyczny, będąc opartymi na standardowym planie prostokąta. Mogą też burzyć aranżacyjna specyfikę betonu, tworząc złożone, zaskakujące kształty.

Jedno jest pewne: schody betonowe to gwarancja trwałości i bezpieczeństwa. Zamontowanie ich w ogrodzie jest może kosztowne i czasochłonne, ale za to przedkłada się na niesamowity efekt aranżacyjny.

Inspiracja 3: Ogrodzenia

Betonowe ogrodzenie wcale nie musi być ciężkie i masywne. Owszem, może mieć ono formę ciągłą, stanowiąc swoistą barierę, gwarantującą prywatność i bezpieczeństwo mieszkańców posesji. Z drugiej strony, może mieć ono bardziej złożoną formę, która doskonale kontrastuje z otoczeniem i jednocześnie daje wgląd w strukturę ogrodu.

Betonowe ogrodzenia są nie tylko surowe a przez to i piękne. To również bardzo praktyczna forma odcięcia się od innych posesji. Ułożenie betonowych bloków jest stosunkowo proste i zabiera mało czasu. Ich często złożona faktura, sama w sobie jest ciekawą ozdobą. Zwłaszcza, jeśli łączy się aranżacyjnie z elewacją domu, który ma być przecież najważniejszym budynkiem posesji.

Inspiracja 4: Elewacja domu

Teraz parę słów o tym, jak zainspirować się betonową elewacją domu. Pomysłów na jej uporządkowanie może być co najmniej kilka. Najlepiej jednak sprawdzają się zwykłe płyty betonowe, utrzymane w najczęściej ciemnej kolorystyce. Szarzyzna sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie możemy liczyć na dużą ilość wolnej przestrzeni. Rozświetlone ogrody, tu i ówdzie poprzetykane większymi skupiskami zieleni, będą dla tego typu rozwiązań tłem idealnym.

Betonowa elewacja domu powinna opierać się na jednorodnych blokach, najczęściej w formie kwadratu (prostokąty optycznie wydłużają konstrukcję budynku). Jej zaletą jest możliwość efektownego połączenia z innymi, betonowymi elementami ogrodowej aranżacji, co przedkłada się na nowoczesny efekt końcowy.

Inspiracja 5: Chodniki

Beton architektoniczny w ogrodzie może być wykorzystany również do stworzenia pięknych chodników, wijących się wokół istotnych obszarów naszego przydomowego, zielonego miejsca wypoczynku. Betonowe ciągi komunikacyjne, pozwolą na ciekawe rozplanowanie przestrzeni zielonej (zwłaszcza w połączeniu z balustradami ze stali nierdzewnej). Staną się też aranżacyjnym dodatkiem, podkreślającym nowoczesność projektu ogrodu.

Chodniki wykonane z betonu architektonicznego, powinny mieć formę kwadratowych, bądź prostokątnych bloków, pomiędzy którymi znajdować się będzie warstwa piasku. Uchroni ona bloki przed skutkami „pracy” terenu i zminimalizuje ryzyko ich pęknięć.

Podsumowanie

Beton architektoniczny w ogrodzie ma niejedno oblicze. Bogactwo wzorów i kolorów, pozwala wyczarować bardzo złożone dodatki o zróżnicowanym stopniu funkcjonalności. Może więc warto zdecydować się na tą niezwykłą formę planowania ogrodowej aranżacji?

Szukasz więcej inspiracji? Polecamy ten wpis o betonie architektonicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *