dodane przez: admin | dnia: 26 listopada 2017 | komentarzy: Brak komentarzy

W nowoczesnych, urządzonych w minimalistycznym stylu wnętrzach dodatek szarego, surowego betonu sprawdza się doskonale i tworzy wyjątkowy klimat. Czym właściwie jest beton architektoniczny i jak można ciekawie go wykorzystać?

Co to jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny jest wysokiej jakości gatunkiem betonu, do którego wytworzenia stosuje się specjalne mieszanki cementu, kruszywa, wody, a także dodatki chemiczne, które nadają betonowi elastyczność, trwałość i płynność. To, co cechuje dobrze wykonany beton architektoniczny, to między innymi:

 

  • łatwość obróbki
  • wysoka wytrzymałość
  • łatwość montażu
  • wszechstronne zastosowanie
  • ognioodporność
  • niska nasiąkliwość

Wszystkie te cechy wpływają na to, iż beton architektoniczny jest coraz chętniej stosowany podczas wykańczania wnętrz. Można go wykorzystać na bardzo wiele różnych sposobów – nierzadko jedynym ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i pomysłowość osoby zajmującej się wykończeniami. Z tego rodzaju betonu można wykonać płyty na ścianę, dekory betonowe, meble, blaty kuchenne lub łazienkowe, płyty chodnikowe, różnego rodzaju dekoracje i wiele innych.

Plastyczność betonu architektonicznego – różnorodność kształtów i kolorów

Niewątpliwie ogromną zaletą betonu architektonicznego jest to, jak bardzo podatny jest on na zmiany kształtów i kolorów. Masę, z której wykonuje się betonowe elementy, można zabarwić na właściwie każdy, dowolnie wybrany kolor, co sprawia, iż beton ten może pasować do właściwie każdego wnętrza. Plastyczność betonu architektonicznego jest jego kolejną ogromną zaletą. Pozwala bowiem na uzyskanie wszystkich możliwych kształtów, a także różnego rodzaju faktur – gotowe przedmioty mogą być zarówno gładkie, jak i chropowate lub porowate.

Jak można zastosować beton architektoniczny we wnętrzu?

Popularność betonu architektonicznego rozpoczęła się wraz z popularnością minimalistycznych, nowoczesnych sposobów urządzania pomieszczeń, biur, domów oraz mieszkań. Ten prosty, a zarazem niezwykle wyrazisty styl doskonale komponuje się z elementami wykonanymi z betonu. Beton jest materiałem, który właściwie może wyglądać dobrze w każdym wnętrzu – wystarczy umiejętnie dobrać dodatki i nie przesadzać z ilością betonu w jednym pomieszczeniu.

Beton architektoniczny świetnie komponuje się z tkaninami, cegłą oraz drewnem. Doskonale wygląda również połączony z metalowymi elementami. Wielu architektów poleca łączenie betonu z jaskrawymi, żywymi kolorami, lub też z bielą – niekoniecznie sprawdzi się połączenie betonu i barw delikatnych, pastelowych. Jednak nawet takie połączenie może wyglądać dobrze, jeśli wszystkie elementy wystroju wnętrza zostaną skomponowane z klasą, a ich wygląd zostanie wcześniej dokładnie przemyślany. Beton doskonale wygląda w dużych, przestrzennych pomieszczeniach, ale odpowiednio skomponowany sprawdzi się również w małych mieszkaniach lub kawalerkach.

Sposoby na wykorzystanie betonu architektonicznego we wnętrzu

Płyty betonowe na ścianę – to najpopularniejszy sposób na wykorzystywanie betonu architektonicznego we wnętrzach. Nadają wnętrzom wyjątkowy, unikalny charakter, a ponadto są proste w zastosowaniu i nie wymagają skomplikowanego montażu. Tego typu płyty można bez problemu zaimpregnować, co sprawia, że doskonale nadają się również do zastosowania w łazience lub kuchni, a także w innych miejscach, w których może panować wysoka wilgotność. Istnieją również specjalne płyty z betonu architektonicznego, które są przystosowane do stosowania ich na zewnątrz, gdyż są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Betonowe dekory ścienne – to bardzo oryginalny i wyjątkowy pomysł, który z pewnością szczególnie przypadnie do gustu wielbicielom modernizmu i minimalizmu. Są to trójwymiarowe panele ścienne, wykonane z betonu. Są produkowane w wielu różnych kształtach i kolorach, a zawieszone na ścianie, nadają pomieszczeniom wyjątkowy charakter. Betonowa dekoracja tego typu może mieć drobny, subtelny charakter, jak również być wyrazista i zwracająca na siebie uwagę.

Betonowe blaty i akcesoria – istnieje wielu wielbicieli wykonanych z betonu blatów kuchennych, mebli, akcesoriów i ozdób. Beton architektoniczny jest materiałem na tyle plastycznym i łatwym w obróbce, że można tak naprawdę zastosować go do wykonania dowolnych przedmiotów.

Montaż płyt z betonu architektonicznego

Podczas montażu betonu architektonicznego, należy bezwzględnie stosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim – należy upewnić się, czy ściana, na której zawiśnie betonowa płyta, jest odpowiednio wytrzymała. Płyta betonu może bowiem ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów! Cienkie ściany z płyt kartonowo-gipsowych nie wytrzymają takiego ciężaru, więc przed zawieszeniem płyty betonowej trzeba koniecznie dodatkowo je wzmocnić.

Podczas układania płyt betonowych niezwykle przydatnym narzędziem może okazać się poziomica – pozwoli na zamontowanie płyt idealnie równo. Dodatkowo przydać się mogą narzędzia kamieniarskie – za ich pomocą można dowolnie przycinać płyty betonowe. Stosowanie w tym celu narzędzi przeznaczonych do glazury może spowodować, że płyty popękają!

Płyty betonowe można montować w sposób widoczny oraz niewidoczny. Ten pierwszy polega na zawieszaniu płyt na specjalnych elementach montażowych. Są one widoczne po zakończeniu montażu, mogą jednak stanowić dodatkową ozdobę. Jeśli nie chcemy, aby elementy montażowe były widoczne, należy zastosować inny sposób montażu – przyklejanie płyt betonowych do ściany za pomocą specjalnego, dwuskładnikowego, polituretanowego kleju. Niezależnie od tego, który sposób montażu wybierzemy, gotową ścianę należy zaimpregnować, aby jak najdłużej zachowała się w dobrym stanie i była odporna na uszkodzenia.

Montaż płyt betonowych nie jest zadaniem skomplikowanym, jednak warto powierzyć to zadanie fachowcom – da to pewność, że wszystko zostanie wykonane jak należy, płyty zostaną zamocowane mocno i trwale, a także nie zostaną uszkodzone podczas montowania ich na ścianach.

Jaki jest skład betonu architektonicznego?

Choć beton architektoniczny wykonuje się z takich samych składników, jak zwykły beton, różni się on od niego rodzajem użytego do produkcji cementu. Do produkcji tego rodzaju betonu stosuje się bowiem cement hutniczy, który pozwala na uzyskanie jasnego, jednolitego koloru gotowego produktu. Zastosowanie cementu hutniczego znacznie zmniejsza również ryzyko pękania gotowych elementów betonowych.

Duże znaczenie ma rodzaj piasku, jaki zostanie zastosowany do wykonania mieszanki. Wpływa on na fakturę betonu, a także na jego jednorodność. Do betonowej mieszanki zawsze są dodawane chemiczne składniki – upłynniacze i plastyfikatory. To właśnie one sprawiają, że beton dobrze wypełnia szalunki, nie pozostawiając przy tym żadnych pustych przestrzeni, a także wpływają na łatwość zagęszczania betonu.

Ponieważ beton architektoniczny często wykonywany jest z naturalnych składników, może być podatny na działanie wody, czynników zewnętrznych oraz na powstawanie przebarwień. Dlatego zaleca się stosowanie specjalnych impregnatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *